پرداخت عوارض و خلافی خودرو در تعویض پلاک

بسیاری از ما با معاملات خرید و فروش خودرو آشنا هستیم. این معاملات مانند هر معامله‌ی دیگری قوانین و روال مخصوص به خود را دارد. یکی از بخش‌های لازم برای انجام معامله خودرو تعویض پلاک آن است. در زمان تعویض پلاک تمام عوارض و خلافی خودرو مورد بررسی قرار می‌گیرد. بنابراین این پرسش برای بسیاری پیش می‌آید که پرداخت عوارض و خلافی خودرو در تعویض پلاک چگونه است؟! با توجه به اینکه افراد زیادی هنوز با روند کار آشنا نیستند در این مطلب از خودروشاپ به آن پرداخته‌ایم. پس اگر شما نیز قصد فروش خوردوی خود را دارید با ما تا انتهای این مطلب همراه بمانید.

منظور از تعویض پلاک خودرو چیست؟

تعویض پلاک خودرو آخرین مرحله از کار انتقال دادن مالکیت خودرو به دیگری محسوب می‌شود. در این پروسه پلاک قبلی خودرو با پلاک جدید آن جایگزین می‌شود. در اصطلاح تعویض پلاک را فک پلاک نیز می‌گویند. انجام این مرحله از کار بسیار ضروری است زیرا مسئولیت تمام تخلفات پلاک به عهده‌ی مالک آن می‌باشد. برخی از اوقات خریدار برای فک پلاک اقدام نمی‌کند و این مسئله برای فروشنده خودرو می‌تواند دردسر ساز باشد. در چنین شرایطی فروشنده می‌تواند از طریق سایت پلیس راهور و با کد ملی خود برای فک نمودن پلاک خود اقدام کند. حتی فروشنده می‌تواند به دلیل عدم انجام فک پلاک درخواست توقیف خودرو را بنماید. این موارد نشان دهنده اهمیت زیاد تعویض پلاک در زمان انتقال مالکیت آن به غیر است.

استعلام خلافی خودرو در مواقعی ضروری است؟

دو مورد وجود دارد که در آن باید استعلام خلافی خودرو دریافت شود. اولین مورد زمان تعویض پلاک خودرو و در واقع در مراحل پایانی کار معامله خودرو است. مورد بعدی نیز برای جلوگیری از افزوده شدن مبلغ خلافی خودرو به دلیل دو برابر شدن جریمه‌های دیرکرد دار است. زیرا با عدم پرداخت به موقع ظرف مدت 60 روز ناگزیر می‌شوید دو برابر مبلغ اصلی جریمه را پرداخت کنید. توجه داشته باشید که برای پرداخت عوارض و خلافی خودرو در تعویض پلاک با به موقع اقدام گردد. در ادامه توضیح می‌دهیم که چرا باید خلافی و عوارض پرداخت نشده خودرو در زمان معامله دریافت شده باشد.

چرا در زمان معامله خودرو باید عوارض و خلافی خودرو را استعلام نمود؟

هر کاری دارای روند و مراحل قانونی خاص خود می‌باشد که هم سرعت و هم امنیت بیشتری ایجاد می‌کند. یکی از مراحل معامله خودرو نیز دریافت خلافی و عوارض خودرو پیش از تعویض پلاک آن است. مهم‌ترین دلایل این کار نیز این است که از سرقتی نبودن خودرو مورد معامله مطمئن شویم.  خریدار خودرو باید برای تعویض پلاک و نیز پرداختن خلافی خودرو مراجعه نماید. وی با این استعلام پی می‌برد که خودرو اصالت داشته و مورد سرقت واقع نشده است. پاره‌ای از اوقات نیز از هویت جعلی فروشنده و مدارک تقلب وی آگاه می‌شود. بنابراین پیشنهاد می‌شود تا قبل از انجام هرگونه معامله‌ای حتما خلافی خودروی مورد نظر خود را استعلام کنید. ضرورت بعدی این است که تمام عوارض و خلافی‌های خودرو باید توسط فروشنده پرداخت شود. پس نیاز به دریافت استعلام خلافی و عوارض درست چند روز قبل از انجام معامله دارید. اما از چه طریقی می‌توان خلافی خودرو را استعلام نمود؟

راه‌های استعلام خلافی خودرو چیست؟

شیوه‌ها و راه‌های متفاوتی برای دریافت استعلام خلافی خودرو وجود دارد که عبارتند از:

  • از طریق سایت پلیس راهور
  • به کمک اپلیکیشن‌های مخصوص استعلام خلافی خودرو
  • از طریق شماره‌گیری کد #110*
  • مراجعه نمودن به دفاتر پلیس 10+ برای مبالغ کمتر از یک میلیون تومان
  • ارسال کردن کد vin یا شماره شاسی خودرو به 1101202020

می‌باشد. بهتر است تا پرداخت عوارض و خلافی خودرو در تعویض پلاک خودرو از قبل انجام شود. زیرا این موارد جزو مدارک مورد نیاز برای فک پلاک می‌باشد.

برای انجام تعویض پلاک چه مدارکی مورد نیاز است؟

در زمان تعویض پلاک باید مدارکی را به صورت ضمیمه همراه خودروی خود ارائه نمایید. این مدارک اعم از:

1- برگ سبز به همراه کارت ماشین که از اسناد مالکیت رسمی خودرو محسوب می‌شوند.

2- فاکتور فروش خودرو یا برگه‌ای که کارخانه به شما داده باشد و در آن قیمت اصلی خودرو نوشته باشد.

3- بیمه نامه شخص ثالث خودرو

4- مدارک هویتی مانند کارت ملی و شناسنامه

5- عوارض شهرداری خودرو

6- برگه‌ی پرداخت خلافی یا برگه‌ی عدم خلافی خودرو

7- مدارک مرتبط با احراز محل سکونت مالک

می‌باشد. وجود هرگونه نقص در مدارک موردنیاز در زمان تعویض پلاک مانع انجام فک پلاک می‌شود.

مراحل انجام تعویض پلاک:

در این بخش شما را با مراحل قانونی که برای تعویض و فک پلاک باید طی کنید آشنا می‌کنیم.

1- مراجعه حضوری به مراکز تعویض پلاک:

بهتر است ابتدا در اینترنت به دنبال مراکز تعویض پلاک خودرو در نزدیکی خود باشید. سپس مراکز تعویض پلاکی که مراجعه کنندگان کمتری دارند را برای حضور خود انتخاب نمایید.

2- تحویل مدارک موردنیاز به متصدی:

در بخش قبل با مدارکی که باید در زمان مراجعه به مراکز تعویض پلاک آشنا شدیم. قبوض مصرفی و قولنامه معتبر هولوگرام‌دار یا سند مالکیت به همراه داشته باشید. این مدارک به احراز هویت شما کمک می‌کند.

3- فک پلاک خودرو:

بعد از ارائه مدارک و پرداخت عوارض و خلافی خودرو در تعویض پلاک، فک پلاک خودرو انجام می‌گیرد. بعد از این مرحله به جایگاه دریافت پلاک جدید مراجعه نمایید.

4- نصب پلاک جدید روی خودرو:

در آخر نیز پلاک جدیدی که تحویل گرفته‌اید را در مرکز تعویض پلاک روی خودروی شما نصب می‌کنند. در زمان نصب پلاک توسط مامور راهنمایی و رانندگی نیا به پرداخت هیچ وجهی وجود ندارد.

فراموش نکنید که در مراکز تعویض پلاک معطل خواهید شد. این زمان انتظار برای کسانی که پلاک جدید دریافت می‌کنند کمتر از کسانی است که پلاک قیچی شده دارند. مدت زمان معطلی شما نیز بستگی زیادی به سرعت عمل کارکنان مرکز تعویض پلاک و میزان شلوغی آن دارد.

کلام آخر:

پرداخت عوارض و خلافی خودرو در تعویض پلاک از کارهای لازم و مدارک مورد نیاز محسوب می‌شود. رانندگی با خودرویی که پلاک آن به نام شخص دیگری است در واقع به معنای حمل جرائم وی می‌باشد. پس چه به عنوان فروشنده و چه به عنوان خریدار حتما نسبت به فک پلاک قبلی اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید